Frostsnow

Film Independent Spirit Awards 2019: Complete List of Nominees and Winners

Updated On 24 Feb, 2019 Published On

The 2019 Film Independent Spirit Awards was conducted on Saturday, February 23, on a beach in a tent in Santa Monica. The event was hosted by Aubrey Plaza.

We the Animals was nominated with five nods, while First Reformed, Eighth Grade and You Were Never Really Here were each nominated with four nods.

Here's the complete list of Film Independent Spirit Awards 2019, check it out.

BEST FEATURE AWARD

Eighth Grade 

First Reformed

***WINNER: If Beale Street Could Talk

Leave No Trace

You Were Never Really Here

 

BEST FIRST FEATURE AWARD

Hereditary

***WINNER: Sorry to Bother You

The Tale

We the Animals

Wildlife

 

JOHN CASSAVETES AWARD

A Bread Factory

***WINNER: En el Séptimo Día

Never Goin’ Back

Sócrates

Thunder Road

 

BEST DIRECTOR AWARD

Debra Granik — Leave No Trace

***WINNER: Barry Jenkins — If Beale Street Could Talk

Tamara Jenkins — Private Life

Lynne Ramsay — You Were Never Really Here

Paul Schrader — First Reformed

 

BEST SCREENPLAY AWARD

Richard Glatzer (Writer/Story By), Rebecca Lenkiewicz & Wash Westmoreland

— Colette

***WINNER: Nicole Holofcener and Jeff Whitty — Can You Ever Forgive Me?

Tamara Jenkins — Private Life

Boots Riley — Sorry to Bother You

Paul Schrader — First Reformed

 

BEST FIRST SCREENPLAY AWARD

Christina Choe — Nancy

Cory Finley — Thoroughbreds

***WINNER: Bo Burnham — Eighth Grade

Jennifer Fox — The Tale

Quinn Shephard (Writer/Story By), Laurie Shephard (Story By) — Blame

 

BEST CINEMATOGRAPHY AWARD

Ashley Connor — Madeline’s Madeline

Diego Garcia — Wildlife

Benjamin Loeb — Mandy

***WINNER: Sayombhu Mukdeeprom — Suspiria

Zak Mulligan — We the Animals

 

BEST EDITING AWARD

Keiko Deguchi, Brian A. Kates, Jeremiah Zagar — We the Animals

***WINNER: Joe Bini — You Were Never Really Here

Luke Dunkley, Nick Fenton, Chris Gill, Julian Hart — American Animals

Anne Fabini, Alex Hall, Gary Levy — The Tale

Nick Houy — Mid90s

 

BEST FEMALE LEAD AWARD

Toni Collette — Hereditary

Elsie Fisher — Eighth Grade

***WINNER: Glenn Close — The Wife

Regina Hall — Support the Girls

Helena Howard — Madeline’s Madeline

Carey Mulligan — Wildlife

 

BEST MALE LEAD AWARD

John Cho — Searching

Daveed Diggs — Blindspotting

***WINNER: Ethan Hawke — First Reformed

Christian Malheiros — Sócrates

Joaquin Phoenix — You Were Never Really Here

 

BEST SUPPORTING FEMALE AWARD

Kayli Carter — Private Life

Tyne Daly — A Bread Factory

***WINNER: Regina King — If Beale Street Could Talk

Thomasin Harcourt McKenzie — Leave No Trace

  1. Smith-Cameron — Nancy

 

BEST SUPPORTING MALE AWARD

Raúl Castillo — We the Animals

Adam Driver — BLACKkKLANSMAN

***WINNER: Richard E. Grant — Can You Ever Forgive Me?

Josh Hamilton — Eighth Grade

John David Washington — Monsters and Men

 

ROBERT ALTMAN AWARD

Suspiria

 

BEST DOCUMENTARY AWARD

Hale County This Morning, This Evening

Minding the Gap

Of Fathers and Sons

On Her Shoulders

Shirkers

***WINNER: Won’t You Be My Neighbor?

 

BEST INTERNATIONAL FILM AWARD

Burning

The Favourite

Happy as Lazzaro

***WINNER: Roma

Shoplifters

 

BONNIE AWARD

Tamara Jenkins

***WINNER: Debra Granik

Karyn Kusama

 

PRODUCERS AWARD

Jonathan Duffy and Kelly Williams

Gabrielle Nadig

***WINNER: Shrihari Sathe

 

SOMEONE TO WATCH AWARD

Ioana Uricaru

***WINNER: Alex Moratto

Jeremiah Zagar

 

TRUER THAN FICTION AWARD

Alexandria Bombach

***WINNER: Bing Liu

RaMell Ross

 

For more updates, stay tuned to Frostsnow.